Cüzdanları yaktık

Kamu Çalışanları Hak sendikaları (HAKSEN) Konfederasyonu’ndan bir grup memur, saat 13.00 sıralarında Kızılay’daki Milli Piyango İdaresi önünde toplandı. HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi burada yaptığı basın açıklamasında, 2014 yılında kamu çalışanlarının kazanılmış haklarını kaybettiklerini vurguladı.

Hükümet ile yetkili sendika arasında yapılan toplu sözleşme ile kamu çalışanlarına seyyanen verilen 123 liranın enflasyon karşısında erdiğini ve 2013 yılındaki maaşlarına tekrar geri döndüklerine işaret eden Ayhan Çivi, hükümet ve yetkili sendikanın kendilerini aldatmasını yaşayarak gördüklerini dile getirdi.

HAKSEN Genel Başkanı Çivi, 2014 yılında ortalama kamu çalışanlarının maaşının yüzde 6,79 oranında arttığını buna karşılık 11 aylık enflasyonun yüzde 8,65 olarak gerçekleştiğini kaydederek, “Bu durumda ortalama bir kamu çalışanın yüzde 2 oranında hak kaybı meydana gelmiştir. Hükümet 1 Ocak 2015 itibarıyla kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 3 oranında zam yapmıştır. Ancak bu zam gerçek, reel anlamda yüzde 1 oranında denk gelmektedir. Çalışanlar, daha yılın başında yeni bir ‘Ali Cengiz Oyunu’ ile karşı karşıla bırakılmıştır. Biz derhal 2014 yılındaki enflasyon farkımızın, kayıplarımızın ve hatlarımızın ödenmesini talep ediyoruz.” dedi.

CÜZDANLARININ ATEŞİ İLE ISINDILAR

HAKSEN Genel Başkanı Çivi, kamu çalışanlarının 2015 yılına eksi maaş artışı ile girdiklerini, o yüzden onların cüzdanlarının boşaldığını belirterek, “Artık cüzdanlarına ihtiyaç kalmadı. Biz bu durumu protesto etmek için cüzdanlarımızı yakacağız.” ifadesini kullandı.

Açıklama sonrası HAKSEN üyesi memurlar ceplerinde çıkardıkları cüzdanlarını hep birlikte yaktı. Memurlar, yaktıkları cüzdanların ateşi ile de soğuk havada ısınmaya çalıştı.