Temsilcilik İşlemleri

Neden Sağlık Per Sen Temsilcisi Olmalıyım?

Sağlık personel sendikasının temsilcisi olmakta, üyesi olmakta gerçekten önemli bir iş olduğu gibi ayrıca taktir edilmesi gereken bir davranıştır. Çünkü sağlık-per-sen niyetinde samimi çalışanlar tarafından herhangi bir menfaat gözetilmeden ve tamamen meslektaşlarımızın dertlerinin çözümü, kırık kalplerinin tamiri için kurulmuştur. Bu bağlamda ‘’Benim elimden ne gelir’’ diyen, herhangi bir menfaat beklemeden meslektaşları ve kendi haklarını korumak, iyileştirme ve iyileştirme amacında olan temsilci arkadaşlarımıza ihtiyacımız olduğu gibi  bizlerinde samimi arkadaşlara ihtiyacımız var tabi ki..

           Sendikalar, çalışanların haklarını korumak, mağduriyetlerini gidermek ve yeni haklar elde etmek kurulmuş sivil toplum kuruluşlarıdır. Meslektaşlarının dertleri ile dertlenen, haksızlık karşısında susmayı başaramayan samimi insanların oluşturduğu sendikaların çözemeyeceği hiçbir sorun, problem yoktur. Bizler sağlık-per-sen yönetimi olarak buna tüm kalbimizle inanıyoruz.
           Sendika temsilcileri, kurumlardaki sorunların tespiti ve çözümü konusunda büyük önem taşımaktadır. Her kurumda farklı sıkıntılar ve sorunlar mevcuttur. Bu sorunlar farklı olduğu gibi çözümleri de farklıdır. Bir takım sorunlar kamuoyu oluşması sonrası çözüleceği gibi bir takım sorunlarda yasal prosedür ve davalar ile çözülebilmektedir. Bu bağlamda düşünüldüğün de sendika temsilcilerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Özellikle kamuoyu oluşturulması (watsapp, twitter vs sosyal medya etkinlikleri ) sonrası çözülecek sorunlar için sendika temsilcileri kurum çalışanlarını bilgilendirmeli ve organize bir şekilde etkinliklere katılacak çalışan sayısının arttırılması konusunda gayret etmelidir. Böylelikle etkinliklerin verimli sonuçlanması, ve sorun yada haksızlıkların kazanımı sağlanabilecektir.

               Sendika temsilcisi olmak her ne kadar zahmetli olsa da bir o kadar da zahmeti unutturan etkeni mevcuttur. Sendika temsilcileri çözülen her sorunda o sorun için harcadığı eforun karşılığını almış olacaktır. Tabi bu durum samimi temsilciler için geçerlidir.  
               Bir takım sebepler nedeni ile kurumlarda sendika temsilcisi olmaktan çekinen arkadaşlarımız mevcuttur. Ancak kesinlikle Sendika üyesi olmaktan yada sendikada görev almaktan çekinmemek gerekmektedir. Sendika temsilcilerini koruyan kanun maddeleri mevcuttur. Bunlar bir tanesi keyfi görev yeri değişikliği yapılamaması diğeri ise haftada 4 saat sendikal izin hakkıdır. Bunun haricinde genel yönetim kurulunda yada şube yönetim kurulunda görevli iseniz haftada 1 gün sendikal izin kullanabilirsiniz.