TBMM’nin 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Genel Başkan Selahattin KARACA TBMM'nin 100. Yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı:


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yapılan açıklamada şöyle denilmiştir:

“Birinci Dünya Savaşı sonrası ülkemizde yaşanan bütün güçlüklere, olumsuzluklara ve işgallere rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 23 Nisan 1920 tarihinde farklı görüşlerin aynı çatı altında toplanmasıyla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşının, bağımsızlık ve özgürlük hareketinin yürütülmesinde tarihsel bir sorumluluk üstlenmiştir.

Bütün bir toplumu oluşturan farklılıkların aynı Meclis çatısı altında görüş bildirmesi egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunun en açık ifadesi olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması aziz Türk Milletinin kendi geleceğini, bir kişinin veya bir zümrenin takdirine bırakmayıp bizzat Türk Milleti'ne ait olduğunun bütün dünyaya ilan edilmesidir.

Türk milletinin geleceğinin belirlenmesinde çok önemli bir yere sahip olan “Gazi Meclis” açılış gününün, yine geleceğimizin teminatı olan çocuklara armağan edilmesi de çok anlamlıdır. Dünyada başka hiçbir ülkede çocuklara armağan edilmiş bir bayram günü bulunmamaktadır. Türkiye bu özel güne sahip olduğu için her daim gururludur. Ancak çocuklarımız daha fazlasını hak etmektedir.

Dünyada ve ülkemizde çocuklar ailelerinin geçimine katkı sağlamak amacıyla, çok az bir ücret karşılığında çoğu zaman tehlikeli koşullarda saatlerce çalışmaktadır. Okula gitmesi, oyun oynaması gereken çocuklar tarlalarda, atölyelerde, sokaklarda çalışmaktadır. Okula devam edemeyen, eğitimini yarıda bırakan çocuklar yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları güvenceden de çoğu zaman mahrum kalmaktadır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı korumak ve gelişimlerini sağlamak toplumu oluşturan tüm kesimlerin başta gelen görevi ve sorumluluğudur. Dünya çocuklarla güzeldir. Çocuk, sevgidir, barıştır, gelecektir.

Toplumu oluşturan tüm kesimlerin, birlik ve beraberlik içinde, gelecek nesillere daha iyi bir ülke ve dünya bırakmak sorumluluğu olduğu asla unutulmamalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. Yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vefat eden bütün gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.

‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ hepimize kutlu olsun”
Eklenme : 25 Nisan 2020

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231